Hodina umenia a kultúry

Autor: Dominika Rajznerová | 1.7.2011 o 10:32 | (upravené 1.7.2011 o 11:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  59x

Znova baroko.Majestátny barokový kostol.Stojí predo mnou v celej svojej nádhere. Vchádzam doň. Jeho brány sú obrovské.Víta ma vo svojom náručí. Pomaly sa v ňom strácam... Vchádzam do iného sveta.Mám rešpekt pred touto stavbou.Cítim sa tak maličká v jej útrobách. V diaľke sa do výšky vypína obrovský oltár. V tme vidieť iba jeho zlaté odlesky a vo výške červený plamienok.

Malý červený plamienok v obrovskej tme. Bliká na zlatom oltári,z ktorého krás možno postrehnúť iba matný odlesk.Okolo oltára je čierna tma.

Som ako ten chrám. V jednej veľkej knihe sa tak píše. "Tvoje telo je chrám Boží."

Avšak brány môjho chrámu nie sú také majestátne. Sú ako úzka štrbinka v skale. Do môjho vnútra nie je jednoduché vkĺznuť. A ten,komu sa to podarí,sa v ňom necíti stratený. Práve naopak,stiesnený a zmätený.

Je málo ľudí,ktorí nájdu cestu. Cestu mojich myšlienok,mojej reality,môjho vlastného sveta. Dokonca aj ja sama ju často hľadám. Ale ak niekto nájde ten správny smer,uvidí svetlo. Úzke brány,čierna tma,zmätok...No v diaľke sa niečo črtá. Svetlo ihrajúce farbami. Zlatistý oltár. Niečo krásne,čo tak sa tak veľmi chce ukázať svetu.Spoznávať to  je možné iba po malých kúsočkoch.  Avšak každým krokom je vidieť viac. Viac tej krásy.Zlatom pretkávaných lúčov,drahokamov hýriacich rozličnými farbami. Oltár. Obrovský oltár vypínajúci sa do výšky.

No niečo tu chýba...Svetlo.Na oltári,na poslednom drahokame,vo výške,kde už nemôže byť nič viac. Objaví ho. Malé červené svetielko,ktorým je v okamihu zaliaty celý chrám. Svieti,bliká... Má radosť z objavu.

Už to nie je temný chrám,ale chrám zaliaty slnkom. Horiaca duša.Zapálená pre toho druhého.

Omyl! Nad tým svetlom niečo žiari...Sú to slová.

Milujem ťa...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?